Cena
Producent
Pojemność opakowania
Klasa lepkości

Jesteśmy autoryzowanym sprzedawcą marki Motul

Oleje silnikowe 5W-40 | Benzyna

Każdy właściciel samochodu powinien wiedzieć o tym, że olej silnikowy jest bardzo ważnym płynem, który pozwala na prawidłową pracę silnika. Odpowiada on za smarowanie jednostki, dzięki czemu chroni elementy przed zatarciem. Olej silnikowy posiada także inne ważne właściwości, które dbają o kondycję jednostki. Dlatego dobór odpowiedniego płynu jest bardzo ważny przy eksploatacji samochodu.

Więcej
MOBIL SUPER 3000 X1 5W-40 5L Mobil

124,00

MOBIL SUPER 3000 X1 5W-40 1L Mobil

29,50

MOTUL 8100 X-Cess 5W-40 1L Motul

33,00

MOTUL 8100 X-Cess 5W-40 4L Motul

116,00

MOTUL 8100 X-CLEAN 5W-40 C3 1L MOTUL

38,95

Motul 8100 X-Clean C3 5W-40 4L MOTUL

155,00

MOTUL 8100 X-CLEAN C3 5W-40 5L MOTUL

162,50

ORLEN Platinum Classic Gas Synthetic 5W40 4,5 L

105,00

Orlen Platinum Classic Synthetic – 5W-40 1L

26,00

Orlen Platinum Classic Synthetic 5W-40 4,5L

85,20

ORLEN Platinum Classic Synthetic GAS – 5W40 1L

27,40

ORLEN Platinum Max Expert C3 5W-40 1L

28,50

ORLEN Platinum Max Expert C3 5W-40 4L

95,00

SHELL Helix ULTRA 5W-40 1L Shell

32,70

SHELL Helix ULTRA 5W-40 4L Shell

118,50

Olej silnikowy 5w40 jest jednym z najczęściej wybieranych płynów w naszym kraju. Jest to spowodowany tym, że zachowuje on swoją płynność w temperaturach do -30 stopni Celsjusza oraz nie traci swoich właściwości w przypadku mocno rozgrzanego silnika. Właśnie dzięki temu świetnie sprawdza się on w naszym klimacie.

Płyn ten jest tak popularny, ponieważ wyróżnia się podwyższoną odpornością na działanie wysokich temperatur. Wpływa to na dłuższą żywotność wszystkich elementów silnika. Jest to olej syntetyczny, dlatego wielu posiadaczy nowych samochodów decydują się na niego. Świetnie czyści on silnik z osadu oraz odpowiednio go chłodzi. W ten sposób właściciele aut mogą zadbać o kondycję jednostki napędowej.

Dobór odpowiedniego oleju silnikowego

Dobór odpowiedniego oleju silnikowego nie dla każdego jest jasny. Niektórzy biorą pod uwagę tylko renomę producenta, jednak powinniśmy zwracać uwagę również na inne kwestie. Przede wszystkim warto spojrzeć na normy producenta samochodu. Podają oni jasne wymagania odnośnie olejów silnikowych. Zazwyczaj zawierają je oni w książce obsługi pojazdu. Jeśli nie mamy do niej dostępu warto wyszukać tych informacji w internecie.

Jednym z ważniejszych parametrów olejów silnikowych jest klasa jakości. Dzięki systemowi ACEA posiadamy ujednolicony sposób oznaczania przeznaczenia płynu oraz jego zaawansowania technicznego. W systemie tym pierwsza litera oznacza rodzaj silnika, do którego przeznaczony jest olej. Literka „A” oznacza silniki benzynowe, „B” diesla, a „C” diesla z filtrem DPF. Natomiast cyfra, która znajduje się po literce oznacza jakość oleju. Warto pamiętać o tym, że producenci podają wymaganą klasę w instrukcji obsługi pojazdu.

Drugim ważnym parametrem, który powinniśmy znać to klasa lepkości. Oznaczana jest ona poprzez klasyfikację SAE. Ten parametr również możemy znaleźć w książce obsługi pojazdu. Przykładowym oznaczeniem klasy lepkości jest 5w40. Pierwsza cyfra oznacza lepkość zimową, czyli płynność oleju w niskich temperaturach. Druga natomiast wyznacza płynność w wysokich temperaturach. W naszym kraju najczęściej stosuje się oleje 5w30 i 5w40 ze względu na klimat panujący w Polsce.

Co ile wymieniać olej silnikowy?

Wiedzę tę powinien posiadać każdy właściciel samochodu. Olej silnikowy odgrywa bardzo ważną rolę w prawidłowej pracy jednostki napędowej. Jeżeli zależy nam na wydajnej oraz bezawaryjnej jeździe, warto zadbać o regularną wymianę tego płynu. Jest on najważniejszym płynem eksploatacyjnym w aucie. Co ile w takim razie wymieniać olej silnikowy? Na to pytanie istnieje kilka odpowiedzi.

Zazwyczaj poleca się wymianę oleju co 10 lub 15 tysięcy przejechanych kilometrów. Obecnie jednak oferuje się także płyny ze specjalnymi formułami, które pozwalają na przejechanie większego dystansu. Okres wymiany zależy od intensywności eksploatacji oleju w silnikach. Producenci polecają natomiast wymieniać płyn co roku.

W nowszych samochodach mamy do czynienia z elektroniką, która jest w stanie na bieżąco sprawdzać stan płynu smarnego. Niestety wiele starszych aut nie posiada takiego udogodnienia. W takim przypadku musimy regularnie sprawdzać jego kondycję. Przyjmuje się, że jeśli czujemy w oleju benzynę, albo kiedy jest on czarny oraz rzadki, powinniśmy zdecydować się na jego wymianę.

Decydując się więc na własny samochód musimy mieć świadomość tego, jak ważny jest olej silnikowy. Należy skupić się nie tylko na jego odpowiednim doborze, ale również na regularnej wymianie. Kupując olej 5w40 masz pewność, że będzie się on dobrze sprawował w naszych warunkach atmosferycznych. Posiadamy szeroką ofertę tego typu płynu. Zapraszamy do zakupów!